12 dôvodov, prečo začať tancovať

Ak máte vo svojom okolí osobu, ktorá už podľahla závislosti od tanca, viete, že táto osoba má viac pozitívnych zmien vo svojom živote, ktoré by sme Vám radi priblížili v dvanástich bodoch. Dnes je tanec dostupný pre všetkých a je naozaj “na dosah ruky”- Možno nepocítite všetky všetky nami vymenované pozitívne účinky tanca naraz po prvej tanečnej hodine, respektíve po prvej tanečnej skúsenosti, ale isto sa k nim dostanete. Ak neveríte, vyskúšajte tanec na vlastnej koži. My Vám opíšeme naše dlhoročné skúsenosti s tancom, nie len ako tanečníci a taneční partneri, ale aj ako inštruktori a pozorovatelia.

Prinášame Vám dvanásť bodov, ktorými tanec pozitívne vplýva na tanečníka:

1. Tanec ako šport

Možno ste si dali novoročné predsavzatie, že začnete konečne cviciť, ale fitness a aerobik nie je práve to, čo hľadáte. No ak sa strácate v tom množstve ponúk, čo dnes trh ponúka, začnite niečim, čo Vám zrýchli dýchanie, nakopne kardiovaskulárny systém a líčka sa Vám budú červenať po skončení hodiny. Pri rýchlejšej hudbe a po odtancovanej 60 minutovej hodine zistíte, že chcete sprchu a vyložiť nohy na gauč. Bola to ozaj makačka. Kubáska salsa je presne takáto.

2. Tanec ako záľuba

Na ľudí je kladené veľké bremeno zodpovednosti a tiaž uponáhlanej doby. V tomto svete zabúdame na seba a na to, že potrebujeme robiť niečo, čo nás baví. Zamyslite sa na chvíľu, čo Vás naozaj baví. Možno ste vášnivý kuchár, cestovateľ alebo máte radi turistiku a prírodu. Ruku na srdce, koľkokrát ste mali čas si minulý rok dopriať turistiku? No vyžaduje si to troška viac času a práve preto Vám tu predstavujeme niečo časovo menej náročné, ale tiež veľmi chytľavé. Ak máte radi latinsko americké rytmy alebo veselé pesničky, ktoré si môžete vypočuť aj v rádiu, možno by stálo za to vyskúšať si aj tanec na tieto rezké songy. Pridať sa môžete večer na hodinu ale pozor…..hrozí závislosť.

3. Tanec rozvíja kreativitu a myslenie

Vašim problémom môže byť aj to, že máte pocit prešlapovania na jednom mieste. Dlhodobé stagnovanie v určitej fáze života omrzí každého z nás. Stereotyp je možno pre niekoho pohodlný, ale zárovej je pre veľa z nás frustrujúci. Tanec pomáha rozvíjať časť mysle, ktorá sa do teraz možno používala len vo veľmi obmedzenom rozsahu. Začneme rozmýšlať nad pohybom jednotlivých častí nášho tela, doprajeme si kreativitu na parkete v drobných zmenách pohybu a spájaní naučených tanečných figúr, ktoré by nás v bežnom živote nenapadli.

4. Zlepšenie držania tela

Pre ľudí s prácou sústredenou prevažne v kancelárii za počítačom bude tanec ako balzam na chrbticu, kríže, panvu, kolená, krk, svalové ústrojenstvo a celkové držanie tela. Po prvej hodine pocítite, že sa niečo deje s telom. Roztancovanie na začiatku hodín Vám rozhýbe svaly, o ktorých možno ani neviete že ich máte. Následne sa naučíte tancovať do rytmu a stále viac a viac sa bude ťahať hore a narovnávať chrbticu. Nie len, že budete krásne elegantne pôsobiť, ale si zlepšíte držanie tela, ktoré sa Vám sedavou prácou neustále deformuje. Či už sú to párové tance ako je kúbánska salsa, dominikánska bachata, kizomba z Angoly, alebo portorikánska salsa, stále sa budete zlepšovať v postoji.

5. Zlepšenie fyzickej kondície

Niektoré tanečné štýly dajú ozaj zabrať na parkete a zistíte, že Vaše svaly sú nútené pracovať, ako pri intervalovom tréningu. Niekedy je tanec celkom náročný kardio tréning a preto aj Vaša postava sa začne formovať. Pri tanci sa zapája celé telo do pohybu a tak začínate zvládať viac ako ste doposiaľ zvládali. Vybehnete po schodoch na štvrté poschodie bez zastavenia, pomôžete s vykladaním väčšieho nákupu z auta a nakoniec budete mať pocit, že chcete pretancovať nie jednu, ale aspoň tri hodiny za sebou. Nie je to úžasné zmena? Zrazu máte energiu na rozdávanie.

6. Psychohygiena

Práca je súčasťou našich každodenných životov a stres zase neodmysliteľnou súčasťou práce. Stres sa Vám objavuje nie len v práci, ale aj v bežnom rodinnom a súkromnom živote. Aby ste vedeli stresové situácie lepšie zvládať, mali by ste si nájsť čas pre seba, aby sa Vaša duša mohla regenerovať. Znie to ako niečo, čo by ste potrebovali? Nie ste sami. Veľa z nás sme prišli k tancu práve z tohto dôvodu. Pretože už bolo všetkého na nás dosť. Tanec nám oslobodzuje mysel. Nerozmýšlame nad povinnosťami, myslíme na tú skvelú energickú hudbu, nové tanečné kroky, ktoré sa práve učíme a starosti necháme za dverami tanečnej sály. Možno by ste si naozaj mali prísť pozrieť hodinu kubánskej salsy.

7. Pozitívne naladenie

Endorfíny, ktoré sa nám do tela vyplavujú pri každom pohybe, ten pocit radosti, keď si tancujeme do rytmu. Zaznie naša obľúbená pesnička, privíta nás skupina ľudí, s ktorými tancujeme a už naladení čakáme na nové tanečné kroky a kreácie. No a ak sa ich do konca hodiny naučíme, je to ešte väčšia radosť. Koniec hodiny? Tešíme sa na ďalšie stretnutie. Radosť z tanca nie je len počas samotného tanca. Tešíme sa na hodinu tanca, tešíme sa počas tancovania a odchádzame s pozitívnym pocitom z tanca. Čo môže byť lepšie ako balíček šťastia?

8. Kolektív kamarátov

Príchodom do tanečnej komunity získavate instantne kamarátov s rovnakým “problémom”. Najprv je každý “ako drevo” a nevedia tancovať, nepočujú rytmus a dokonca sa im to napriek všetkému veľmi páči. Ak ste do teraz nepoznali ľudí v novom meste, toto je jeden zo spôsobov, ako získať nových kamarátov s rovnakou záľubou, akej ste práve mohli aj Vy podľahnúť. Tanec naozaj spája ľudí.

9. Príležitosť spoznať svoju životnú lasku

Single party, zoznamka, bary ste už skúsili a bezvýsledne? Toto síce nie je reklama na tanečníkov na tanečných hodinách, ale je príjemné spoznať niekoho, kto sa nám možno aj zapáči a zároveň máme rovnakú záľubu. Nie jeden pár sa zblížil práve prostredníctvom tanca, ktorý prirodzene vedie ľudí k tomu, aby sa naučili pôsobiť dobre v spoločnosti, chlapi chcú byť viac gentlemani a ženy sase krásnymi dámami. Páni môžu pokojne chváliť naše nežné dámy. Dámy zase opätovať náklonnosť úsmevom. Nie je to vystrihnuté zo starého filmu, ale trocha romantiky nezaškodí. Odporúčame preto zapozerať sa aj na pomalšie tance ako je kizomba alebo aj bachata.

10. Tanec je pre každého

Tanec nepozná vekové hranice. Je jedno, či sa chcete pridať do tanca ako školák, alebo ste práve dovŕšili dôchodkový vek. Tanec je vhodný pre všetkých. Nízkych, vysokých, starších, mladších, dámy, pánov. Jediné na čom pri tanci záleží je, či Vás tanec baví.

11. Zlepšenie spánku

Ak ste mali doposiaľ problém večer zaspať, po odtancovanej hodine a horúcej sprche sa budete tak tešiť do postele, ako keby to bolo to najlepšie miesto na zemi. Prirodzene sa po adekvátnom tanečnom výkone unavíte a uvoľnením svalstva v horúcej sprche sa pripravíte na režim oddychu. Telo sa Vám tak naladí na spánok, že to budete chcieť opakovať každý večer.

12. Zvýši sa Vám sebavedomie

Nie každý má prirodzenú istotu sám v sebe, že to čo robí, robí aj správne. Možno je to strach z neúspechu, možno zlá skúsenosť z minulosti. Tu však máte možnosť rásť nie len tanečnými vedomosťami a skúsenosťami, ale tiež rozvíjať svoje vnútorné “Ja”. Pozitívna energia, veselí ľudia a nové kamarátstva Vás posunú niekam inam, kam ste sa predtým báli vykročiť. Teraz je to však také samozrejmé, že máte až pociť, že sa z introverta meníte na extroverta a aj keď nie ste stredobodom pozornosti, ste súčasťou partie, ktorá sa na Vás teší.

Týchto dvanásť bodov Vám možno troška viac priblížilo, prečo je pre nás tanečníkov tanec takou veľkou súčasťou života. Samozrejme menovať by sme mohli ďalšie dôvody, ale to si necháme na ďalší článok, aby ste sa mali na čo tešiť.

Pre úplnosť Vás však navnadíme, že ak sa Vám niektorý z vyššie uvedených dôvodov pozdávana a chceli by ste si tiež vyskúšať tanec, máte možnosť vybrať si zo škáli viacerých hodín v ponuke, a to súkromné hodiny, skupinové hodiny a v neposlednom rade aj video online.