Ako sa stať skvelým tanečníkom

Tanec sa stal súčasťou Vášho života, ale máte pocit, že to stále nie je ono? Síce robíte všetko preto, aby ste ste svoju tanečnú úroveň zdvihli, ale akosi to nevyzerá tak, ako si to predstavujete.

 

Prinášame Vám preto pätnásť overených bodov, ktoré sú v tanci rozhodujúce pre pozitívne napredovanie tanečníka:

1. Motivovať sa

Nezabudnite na ten pocit, prečo ste začali tancovať, prvý dojem a radosť z tanečných krokov, ktoré ste sa naučili na tanečnom kurze. Tento pocit Vás bude stále motivovať v napredovaní. Stále je na čo sa tešiť, každá tanečná hodina, alebo party, prinesie radosť z tanca, z nových krokov, zvládnutého tanečného pohybu, energizuje nás a napĺňa spokojnosťou.

2. Zahrejte sa pred tréningom

Chystáte sa na tanečnú hodinu a celý deň ste sedeli v práci pred počítačom, alebo v aute na služobnej ceste? Telo pred akýmkoľvek pohybom je dôležité pripraviť na aktivitu, aby nedošlo k zbytočnému bolestivému zraneniu. Okrem zdravotného dôvodu, prečo je vhodné zahriať svaly, prípadne ponaťahovať sa, pomôže lepšie zvládnuť niektoré kroky, pohyby a zmeny v tanečných figúrach. Väčšina inštruktorov Vám na začiatku tanečnej hodiny bude robiť rozcvičku, preto odporúčame byť na hodine už pred jej začatím, aby ste stihli práve aj začiatok hodiny. Verte mi, natiahnutý sval, alebo seknutý krk nie je vôbec sranda.

3. Počúvajte a spoznávajte hudbu

Tanec je spôsob, ako pohybom tela prezentujeme znenie hudby. Čím viac počúvame hudbu, tým viac si osvojíme rytmus a začneme spoznávať aj jednotlivé hudobné nástroje v pesničkách, čím si zlepšíme aj pohyb na samotné tempo hudby. Samozrejme ak vieme cudzie jazyky, môžeme si vychutnať aj texty pesničiek a precítiť situáciu, o ktorých hudobníci spievajú.

4. Naučte sa základy

Moderná doba internetu prináša mnohé inšpirácie formou natočených videí na sociálnych sieťach popredných tanečníkov, inštruktorov a vystupujúcich skupín či párov. Na to, aby ste sa mohli priblížiť ich úrovni je nutné vedieť správnu techniku základných krokov, pohybu tela a tiež práce rúk. Po zvládnutí základov sa môže level zvyšovať. Nemá zmysel tlačiť na pílu a hnať sa dopredu, ak nezvládate kvalitne základné kroky, lebo Vás na vyššej úrovni budú tieto nedostatky obmedzovať.

5. Zúčastnite sa tanečných kurzov

Vyhľadajte si pre Vás vyhovujúce tanečné kurzy v meste, kde Vám to najviac vyhovuje, respektíve oslovte inštruktora tanca, ktorý je pre Vás najsympatickejší a zároveň sa Vám páči jeho štýl učenia a tanca a naučte sa technicky správne tancovať. Počas tanečných kurzov spoznáte nových ľudí s rovnakými záujmami a zlepšíte sa v prezentácii pri tanci.

6. Technika a tréning

Technika a tréning je abecedou všetkých pohybov. Darmo sa ju budete snažiť obísť, alebo vynechať, nedá sa to bez týchto kľúčových elementov.

7. Tancovať vedome a na hudbu

Keď sme sa naučili počúvať hudbu, teraz je čas tancovať na hudbu a nie proti nej. Akonáhle budete poznať zmeny v dynamike pesničky, očistí sa pohyb a odzrkadlí sa to na kvalite tanečného zážitku nie len pre Vás, ale aj pre tanečného partnera.

8. Pridajte svoj štýl, ktorý Vás robí jedinečným

Najlepší tanečníci sú tí, čo našli svoj vlastný štýl v tanci. Každý z nás prejavuje tancom svoju vlastnú kreativitu a dáva na parket svoje vlastné “Ja”. Ak sa to správny spôsobom odprezentuje, máte vyhrané. Tak šup šup na tréningy a tanečné kurzy.

9. Tvorte svoje zostavy

Ak ste sa už naučili nejaké tie kroky a tanečné figúrky na tanečných hodinách, je čas zliepať ich do zostáv a pretancovať celú pesničku. Možno to znie ako jednoduchá vec, ale často sa stretávame s tým, že taneční partneri tancujú dookola tú istú jednu naučenú figúrku, lebo na parkete si na nič iné nevedia zrazu spomenúť. Tanec nie je len rozvíjanie pohybu, ale je to aj nápor na kreovanie vlastnej “choreografie” na parkete.

10. Neprestávaj napredovať

Myslíte si, že úroveň, ktorú ste po štyroch hodinách tréningu dosiahli Vám bohato postačuje na zvyšok života a ste dosť šikovní na to, aby ste ďalej tancovali bez tanečných kurzov a intervencie inštruktorov? No je to tiež cesta, ale asi nie práve najlepšia. Každý z nás je iný. Veľkú rolu hrá talent, pohybová pamäť, energickosť, rytmika a mnohé ďalšie faktory, ktoré do tohto procesu učenia vstupujú. Ak chcete byť dobrým, dokonca skvelým tanečníkom, musíte na sebe pracovať a vypočuť si rady “služobne starších” tanečných inštruktorov.

11. Ukážte, čo viete

Na tanečnom parkete máte možnosť predviesť svoje obľúbené tanečné figúrky, samozrejme tanec treba prispôsobiť tanečnému partnerovi a jeho tanečnej úrovni. Netreba sa však utiahnuť do rohu, kde sa vypálila v strope žiarovka a tancovať základný krok dookola, len aby sme sa nepomýlili a nestrápnili sa pred ostatnými. Ukážte dobre natrénovanú novú tanečnú figúrku z poslednej hodiny a zažiarte a vyskúšajte si svoj nový styling, ktorý Vás robí pôvabnými.

12. Staňte sa lídrom resp. followerom

Leader je práca pánov a follower je vymoženosť dám. Nechceme si to vymieňať a ak máte tendenciu prepadnúť pokušeniu vyskúšať si opačnú rolu, nie je to správne. Páni vedú na parkete partnerku do tanečnej figúrky a dámy s ľahkosťou nasledujú tanečných partnerov. Povinnou súčasťou tohto správneho obsadenia rolí je veľká dávka správnej techniky pri tanci.

13. Spolupracujte s ostatnými

Spolupráca na tanečných hodinách prináša veľa osohu. Akonáhle si navzájom pomôžete napraviť tanečný krok alebo držanie rúk, môže to pomôcť k odstráneniu problému a pochopeniu, ako sa má figúrka správne tancovať. Toto by sa však naozaj nemalo stávať na tanečnej party, kedy sa máte baviť. Okrem toho tanečníci, s ktorými sa stretávate na tanečných hodinách Vás budú motivovať k napredovaniu a zlepšovaniu sa.

14. Podeľte sa o svoju prácu

Nie je to o medializovaní ale o tom, či ste mali z hodiny radosť, či už ako inštruktor, alebo ako tanečník. Zdieľaním svojej radosti môžete pomôcť aj iným dostať sa do komunity tanečníkov a inšpirujete ho k úžasnému životnému štýlu plného radosti a smiechu.

15. Starajte sa o svoje telo

Napriek tomu, že naše telo je vlastne nástrojom tanca, viacerí z nás na to zabúdajú, že sa oň treba patrične starať. Čisté, vyživené, hydratované, oddýchnuté telo je tým najlepším nástrojom, ktoré bude zvládať aj väčší a náročnejší nápor tanca, ak sa tak niektorý večer rozhodnete. Mentálna a fyzická čistota Vás bude oslobodzovať a správne stravovanie sa Vám odvďačí skvelým výkonom na parkete. Nezabúdajte následne na dostatok spánku. Svaly si po namáhavom tréningu potrebujú odpočinúť, aby mohli zase naplno fungovať.

Týchto pätnásť overených bodov Vás môže vystreliť medzi tanečnú elitu na parkete. Ak ste sa rozhodli pre tanec, veríme, že ste tiež jeden z tých, ktorým nestačí priemer, ale chcete viac a chcete byť ozaj dobrí v tom čo robíte. Ak je tomu tak a tanec je aj Váš život, pridajte sa na niektorú z tanečných hodín s Ayom Cruzom, ktorý Vás povedie tanečným svetom a vycibrí kvalitu Vášho tanca až na tú najvyššiu tanečnú úroveň. V ponuke nájdete súkromné hodiny, skupinové hodiny a v neposlednom rade aj video online.